Aleksandra Dytko

Powrót

Aleksandra Dytko urodziła się 21.10.1986 w Gliwicach.

Desperacko pragnęła dostać się do szkoły teatralnej, co udało się dopiero za drugim razem. Rok studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2006 roku rozpoczęła wymarzone studia Wydziale Aktorskim wrocławskiej PWST, którą ukończyła w 2010 roku otrzymując tytuł mgr sztuki.

Za role w przedstawieniu dyplomowym ,,12 gniewnych ludzi” w reż. Redbada Klijnstry nominowana do Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego w kategorii ,,Najlepszy debiut roku”. Zdobywczyni nagrody ZASP na XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za role Franziski w spektaklu ,,Lepszy świat” w rez. Pawła Miśkiewicza. Zagrała jeszcze w tanecznym spektaklu dyplomowym w reż. Bożeny Klimczak ,,Za chwile”.

Jeszcze na studiach w 2008 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem AdSpectatores debiutując w spektaklu ,,Wrocław, sex i brzydkie słowa”. W teatrze tym zagrała w ponad 35 tytułach m.in. ,,9 rekonstrukcja” , ,,PEEPSHOW ” ; ,, Polnoc w Breslau”.

W 2010 roku debiutowała na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego statystując w spektaklu ,,Białe małżeństwo” w reż. Krystyny Meissner. Przełomową okazała się rola Zosi w spektaklu ,,Pożegnanie jesieni” Piotra Siekluckiego, po której w 2011 roku otrzymała upragniony etat. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym moNa ja zobaczyć w takich spektaklach jak : Zamek, Pomaranczyk, Hopla żyjemy, Radio Armagedon.

Doświadczenie telewizyjne i filmowe ma znikome. Małe role w serialach Hotel 52 i Galeria, ale do 40-stki ma zamiar zagrać w kilku filmach i przynajmniej jednym serialu.

Prywatnie nałogowa palaczka, wielka miłośniczka kosmetyków. Uwielbia porządek i jest mistrzynią robienia bałaganu. Pani czepialska, nie znosi braku powagi w pracy. Ćwiczy z Chodakowska chociaż jej nie cierpi. Matka dwójki dzieci i kura domowa. W teatrze odpoczywa i kocha to!

Teatr Ad Spectatores 2016

Zapraszamy do kontaktu :)