Historia teatru

Powrót

Dawno, dawno temu...

Pierwszy spektakl Ad Spectatores powstał w marcu 1997 roku we Wrocławiu. 27 października 2000 roku teatr rozpoczął swoją działalność jako stowarzyszenie. Datę tę uznaliśmy za dzień narodzin Ad Spectatores, które co roku hucznie świętujemy. W dniu powołania stowarzyszenia zespół tworzyli studenci I i II roku wrocławskiej szkoły teatralnej. Teatr został założony, by stać się alternatywą dla teatrów państwowych oraz miejscem wszelkich możliwych eksperymentów na polu dramaturgicznym, aktorskim
i inscenizacyjnym.

Obecnie Ad Spectatores jest największym teatrem prywatnym we Wrocławiu. Posiada 2 sceny: Scena Główna mieści się Browarze Mieszczańskim przy ul. Hubskiej 44 oraz scenę na Strychu na ul. Ruskiej. Roczna ilość granych przedstawień sięga 150 (w tym od 5 do 6 premier). Ad Spectatores prezentowało swoje spektakle w Moskwie, Berlinie i Bratysławie. Gościło także na swoich scenach artystów z Moskwy, Berlina, Freiburga, Nowego Jorku i Deyton.

Teatr zatrudnia przeszło 20 osób. Zespół tworzą absolwenci wydziałów aktorskich z Wrocławia, Krakowa i Łodzi, absolwenci wrocławskiej ASP, Politechniki oraz warszawskiej Akademii Teatralnej. Możemy poszczycić się współpracą z aktorami wrocławskich teatrów; Współczesnego i Polskiego. Dyrektorem Artystycznym jest Maciej Masztalski, nominowany w roku 2005 w plebiscycie „Dolnośląski Brylant Roku” w kategorii: „Osobowość twórcza roku”.

Nazwa Ad Spectatores pojawiła się w połowie roku 2000. Jest ona odzwierciedleniem uprawianego przez nas rodzaju teatru. W naszych realizacjach zakłócamy iluzję czwartej ściany, jaką stanowi klasyczne okno sceny. Przenosimy akcję spektakli pomiędzy widzów, którzy mają być przez nią osaczeni i przeszywani. Termin Ad Spectatores w wolnym tłumaczeniu oznacza bowiem: „do widzów”. Naszym celem jest stworzenie fikcyjnego świata, w którym publiczność choć na chwilę mogłaby zapomnieć o świecie rzeczywistym. Wyznawana przez nas koncepcja sztuki nie jest nowa, nie wynika także z panującej mody. Staramy się tylko oddać widowni, co jej należne: rozrywkę, możliwość uczestniczenia w spektaklu i dyskusji, czysty odbiór oraz przyjazne przyjęcie w teatrze. Pod tym względem staramy się powrócić do korzeni, kiedy teatr odwiedzali wszyscy, był on niemal wszędzie, a potrzeba jego istnienia wynikała z potrzeb ludzi.

Do dnia dzisiejszego Teatr dał przeszło 85 premier. Wśród nich są spektakle grane w kursującym pociągu czy na płynącym statku, w jeżdżących po mieście samochodach oraz na klasycznej scenie, przez co Teatr na trwałe wpisuje się w życie kulturalne miasta Wrocławia.

Ad Spectatores utrzymywany jest w dużej mierze z dotacji gminy Wrocław, prywatnych sponsorów, fundacji i działalności statutowej.

Galeria zdjęć

Video

Teatr Ad Spectatores 2016

Zapraszamy do kontaktu :)