Krzysztof Kopka

Powrót

Rocznik 1958. Absolwent PWST im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Wiedzy o Teatrze – 1981).

Krytyk teatralny, recenzent ( praca w miesięczniku „Teatr”, współpraca z całą praktycznie prasą teatralną w Polsce.)

Kierownik literacki licznych teatrów: Nowego w Warszawie, Współczesnego we Wrocławiu, Wrocławskiego Teatru Lalek, Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Powszechnego w Łodzi, Wybrzeże w Gdańsku.

Był kierownikiem artystycznym Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (1998-1999) i Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu (1999-2001).

Jako reżyser jest twórcą blisko 50 spektakli: wyreżyserowany przez niego „Koriolan” Williama Szekspira otrzymał Grand Prix Festiwalu Szekspirowskiego i został uznany za 'najlepszy spektakl szekspirowski sezonu’ a przedstawienie polsko-rosyjskie „1612” (reżyseria wspólnie z Michaiłem Ugarowem) – dostało nagrodę na Festiwalu Raport w Gdyni.

Przekładał na polski i reżyserował sztuki z repertuaru Teatru Doc – „Doc.tora” Jeleny Isajewej oraz „Przytomny PR” Olgi Darfi.

W wydawnictwie 'Słowo/obraz. Terytoria’ ukazała się w 2003 roku przygotowana przez niego antologia współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!”

Dramaturg: współautor „Ballady o Zakaczawiu” i autor dziesięciu innych dramatów.

Scenarzysta filmowy: „80 milionów” i „Fotograf”, serial „Głęboka woda”(I sezon). Obecnie trwa emisja dwunasto odcinkowego serialu kryminalnego „Komisja Morderstw”, do którego napisał autorski scenariusz. Autor nagradzanych na międzynarodowych festiwalach scenariuszy do spektakli Teatru TV – „Orkiestra” i „Ballada o Zakaczawiu”.

Jest autorem powieści „Siwy dym” (o Władysławie Frasyniuku) i „Komisja Morderstw. Złoty Pociąg”.

Jest wykładowcą w PWST i w ASP we Wrocławiu.

Teatr Ad Spectatores 2016

Zapraszamy do kontaktu :)