MOLLY. B

MOLLY B. (inspirowane powieścią Ulisses autorstwa Jamesa Joyce”a)
reżyseria: Marta Ojrzyńska
scenografia: Michał Borczuch
współpraca scenograficzna: Aneta Charlikowska
video: Maciej Urlich
kostiumy: Mateusz Stępniak
muzyka: Maciej Zakrzewski
obsada: Anna Ilczuk, Agata Kucińska

Molly Bloom to spektakl zainspirowany ostatnim epizodem ,,Ulissesa” Jamesa Joyce”a. Spektakl został stworzony przez trzy artystki, przyjaciółki z wrocławskiego liceum, które dwanaście lat temu stawiały pierwsze kroki na scenie Teatru Kalambur, by potem przejść długą drogę poprzez Szkoły Teatralne, Teatry w całej Polsce, mały i duży ekran by w końcu spotkać się ponownie na scenie Ad Spectatores.

————————————————–

Spektakl o kobietach, ale nie tylko dla kobiet…

Wyobraź sobie: jesteś Molly Bloom. I któregoś dnia budzisz się, żeby we własnym łóżku spotkać drugą Molly. Jest taka jak ty, żeby za chwilę stać się twoim przeciwieństwem. Możesz z nią rozmawiać jak z najlepszą przyjaciółką, żeby po chwili walczyć jak z największym wrogiem.
W spektaklu będą krzyżować się dwie przestrzenie. Pierwszą z nich naszkicował Joyce, w ostatnim epizodzie „Ulissesa” – monologu Molly Bloom. Druga powstała w trakcie improwizacji przed kamerą z udziałem aktorek.
W spektaklu Ilczuk i Kucińska grają Molly, a jednocześnie obie są aktorkami, przyjaciółkami. – Jesteśmy personifikacją cech Molly, które wzajemnie się zwalczają – tłumaczy Kucińska. – Mówimy jednym głosem po to, żeby za chwilę rozbić się na dwie postaci: Molly emocjonalną i rozsądną, egocentryczną i oddaną swoim najbliższym. Między nimi toczy się walka.
Ojrzyńska podkreśla, że choć w spektaklu grają dwie kobiety, to jest on skierowany także do męskiej widowni. – Monolog Molly napisał przecież mężczyzna, a my wykorzystujemy go, żeby mówić o intymności, związkach, zazdrości, miłości, zmysłowości – tłumaczy.
I choć mężczyzn nie ma na scenie, to oni właśnie stoją za kształtem plastycznym tej opowieści. Mateusz Stępniak zaprojektował kostiumy do „Molly B.”, a Michał Borczuch – scenografię. Maciej Zakrzewski napisał muzykę.

MOLLY. B

12.10.2012

Czas trwania: 105 min.

Galeria zdjęć

Video

Teatr Ad Spectatores 2016

Zapraszamy do kontaktu :)